Ледобур за зимен риболов
Избора на ледобур за зимен риболов е много важен за подледния риболов през зимния сезон. Ледобура трябва да бъде избран на първо място спрямо това, какви риби и начини на риболов ще практикуваме. Дали ще ловим на блесни, мормишки или на плувка. Тези неща ни дават информацията за това към какъв диаметър да се насочим. Диаметъра на режещия нож определя широчината на дупката, която ще пробием в леда. При риболова на блесна имаме нужда от ледобур с малък диаметър в границите от минимум 80мм до 115мм. При риболова на мормишка имаме нужда от по голям диматър, а именно от 100мм до 120мм. При риболов на плувка или тапа за риболов на хищник възможно най-голям диаматер от порядъка на 110мм до 220мм.
Ледобурите в търговските мрежи са с голямо разнообразие. Най-често са произведение в Русия, Канада, Швеция, Украйна и повечето държави, в които естествено риболова на лед е доста дълготраен. Това, че ниските температури започват от рано есента и свършват късно пролетта и любителите на зимния риболов могат да го практикуват в по-голямата част от годината. Поради това производителите са главно в тези държави. Като цяло ледобурите са със сходно устройство. Те разполагат с режещ нож, който е пробиващия елемент от ледобура, основа в която са поставени дръжките и спиралата, която изкарва пробития лед извън дупката. Ледобурите имат и дължини, които се измерват от ножа до края на дръжката в най-горната й част и се определят спрямо височината на риболовеца. Това е, за да му бъде по-удобно да пробива с ледобура. Дължината на спиралата също е много важен фактор при избора на ледобур. На кратко казано, тя не трябва да е под 40см, за да можем да бъдем спокойни, че всеки лед в нашите георгафски ширини ще можем да го пробием.
Дръжките на ледобура е важно да са направени от пластмаси и компонентни материали, които издържат на много ниски отрицателни температури. Това е така, защото много от пластмасите при ниски температури, дори и при най-малкото невнимание и изпускане на ледобура от височина се чупят. Тяхната подмяна е трудна задача. Ножовете, които са най-важното нещо за бързото рязане на леда са много модели с различни геометрии, размери и ъгли. Те се предлагат в търговската мрежа на достъпни цени. Препоръчително на няколко сезона да се заточват с водна шкурка на върху стъкло или да се подменят с напълно нови в зависимост от бюджета, с който разполагаме.
Много важно нещо за поддържането и по-дългото съхранение на ножовете на ледобура ни е след всеки риболов внимателно да се подсушават. След подсушаването да се намазват със смазка, като по-този начин предпазваме най-острите части. Материалите от които са направени масовите ледобури са от различни видове стомани. Има и материал който е най-предпочитан сред добрите риболовци в подледни риболов, а това е един небезиствестен материал-Титана!
Титаниевите ледобури се намират доста рядко в нашата страна. Цените, на които се предлагат не са много ниски, но всичко похарчено за такъв ледобур си заслужава. Това е материал, който е изключително лек(няма тегло), не корозира, висока твърдост и няма стареене. Титаниевият ледобур е много подходящ за риболовци на лед, които практикуват риболова на блесна. За тях е много важно ледобура да е с ниско тегло, защото в повечето риболовни дни се изминават големи разстояния върху замръзналите водоеми в търсенето на рибите. Титаниевият ледобур ни дава огромни предимства, като: тегло, здравина, качество и всичко, което е необходимо на един риболовец на лед.