Качване на леда.
Първия лед през зимния сезон е много сигурно и надеждно, когато знаем каква трябва да е дебелината на леда. Дебелината на леда трябва да е минимум 7см за хора с тегло до 100кг и минимум 9см за хора с тегло над 100кг. Първите стъпки при самото каване трябва да бъдат обмислени. Постепенно, когато навлизаме навътре да правим пробни дупки и да измерваме посредством ролетка дебелината на леда. Трябва да сме много внимателни и винаги нащрек.
Други важни неща.
Много важно е да следим постоянно, къде е замръзнало първо и къде в последствие. Това е така, защото на различните места леда е със сравнително различна дебелина, а когато е първи лед и не е от най-дебелия, може да се случи на места изведнъж да стане под 5см и да бъде фатално за риболовеца. Всяка стъпка трябва да бъде премислена и обмислена, за да сме сигурни, че стъпваме върху лед, който е с необходимата дебелина.
Първия лед през зимния сезон е много здрав и стабилен лед.
Консистенция на леда.
Леда има своята консистенция, като най-често при първи лед тя е със стабилна кристална решетка. Такава решетка е много здрава. Дори и при малки дебелини на леда, няма опасност от пропадане, тъй като той е здрав, толкова колкото е една стоманобетонна плоча със същата дебелина. Консистенцията се променя с течение на времето, като се нарушава здравата решетка на кристалите на леда.
Следене на леда.
Най-лесния начин да следим за тази особеност е следната: Когато правим дупки, ледобура трябва да реже леда-да го троши. Когато ледобура изважда киша, това значи че леда няма никаква здравина или тя е равна на 0.
Ако върху първия лед завали сняг трябва също много да се внимава, защото тогава не можем спрямо цвета на леда да преценим неговата якост. Ако има участъци със различен цвят сняг върху леда, е по-добре да ги заобиколим.
Първия лед през зимния сезон е много здрав и стабилен. Можем спокойно, ако имаме дебелина от 5см да ловим.