С наближаването на пролетта и затоплянето на времето, ще започне пролетния риболов Бяла риба. Като цяло пролетния риболов на бялата риба е доста трудна за риболов. Може да се лови в почти всички водоеми, както от брега, така и от лодка. Напоследък много и най-често използвания метод е риболов на джиг. Метода е много известен и интересен за мнозина риболовци. Рибите през пролетта се ловят в по-плитки райони с дълбочина от 3 до 10 метра. Най-често риболова се практикува след забраната за улов на Бяла риба. Използваните примамки за улова са много и най-различни. Като цяло най-използваните са силиконите. Силиконите, които се използват през пролетта са с искрящи цветове, наподобяващи Костур. Също така голямо значение има и опашката на силикона, който ще се използва, а именно тя да бъде от големите с така наречените лопатки. За силиконите е важно при избора да се наблюдава тяхната гъвкавост. Под гъвкавост се има предвид силикона да е мек и да е възможно с най-подвижното тяло. Това е така, защото по този начин, ще може да създава вибрации и постоянно да дразни търсените от нас хищници. Пръчките с които се лови са с дължина от 2.1м до 2.7 метра в зависимост от ръстта на рибловеца. Макарите са със средни до малки размери. Макарата за бяла риба трябва да е лека и с голямо предавателно число.
През пролетта белите риби са доста активни. След размножителния си период започват активно да се хранят. Идва пролетния риболов на бяла риба. Има дни, през които може да намерим достатъчен брой гладни риби и да имаме един страхотен риболовен излет. Важното за риболова на бяла риба е повечето риби да се пускат. Това е така, за да може да продължи тяхното размножаване и всички хора да могат да се забавляват със своето хоби. Пролетен риболов на бяла риба е един неповторим риболов!
Всички риболовци трябва да се съобразяват с взетото количество риба. Трябва да се пазят нашите дадености и да бъдат съхранени, а не унищожени.